Aşağıdaki Kırmancca (Zazaca) sözcükler, "Kombîyayîşê Kirmanckî" adıyla düzenlenen Kırmancca toplantılarında tespit edilmişlerdir.

Kırmanccanın standartlaşmasında bir adım olabileceği için, istiyenlerin yararlanabilmeleri amacıyla ilk yedi toplantıda tespit edilen sözcükler bir araya getirilmiştir. Görüldüğü gibi burada devlet, ülke, il ve ilçe adları gibi bazı özel adlara da yer verilmiştir.

Kırmanccadaki eril sözcüklerin yanına (n), dişil sözcüklerin yanına (m) yazılmıştır. Bazı Kırmancca sözcüklerden sonra ”-e” yazılmışır. Bu ”-e” sonekinden önce gelen sözcük eril formuyla yazılıdır, sözkonusu sözcük ”-e” sonekini alınca dişil formuna girer.

Örneğin:  

yazar: nuştox, -e”  

Buradaki ”nuştox” sözcüğü erkek yazar anlamına gelir, "e” sonekini alınca ”nuştoxe” olur ve ”kadın yazar” anlamına gelir.  

Bu sözlük, bölgesel Kırmanccayı aşıp standard yazı dilini oluşturmak için bir grup tarafından yapılan ilk çalışma olup Kırmancca (Zazaca) yazarken yararlanabileceğiniz güvenilir bir kaynaktır.

 

Sizde zazaki kırmancki "Ferheng""Sözlük" sayfamızsa katkıda bulunabilirsiniz."Ferheng/Sözlük" sayfamızda arayıpda bulamadığınız veya çok popüler olarak kullanılan zazaki kırmancki sözcük terimlerini bize iletin katkılarınızla yayınlansın göndereceğiniz terimlerin mantıklı ve türkçe karşılığı olmalıdır. gönderilerinizi çeşitli seçeneklerden bize iletebilirsiniz 1-kısa mesaj hattımız sms ile, 2-aşağıda belirtilen e:posta adreslerimize, 3-sitemizde gün içinde online msn ile, 4-facebook sayfamız mesaj bölümüne,5- son olarak ve en uygun olan altaki "Zazaki-Kırmancki Meqela Berşawe" linki tıklayın ve gerekli bilgileri anında iletin

Online Web: Kısa mesaj "SMS"Hattımız=05399143213-E:posta: web@heridan.com / heridan.com@windowslive.com

zazaki-kırdki online ferheng"sözlük"

Copyright © 2007-2010 jawascrip©webviraştoğ by zaza

 Seba piya barkerdişi ferhengi seru  www.zazaki.net  rî zavf spas