İlk Zazaca film çekildi

heridan haber ve ilgili dökümanlar

İlk Zazaca film çekildi

Mesajgönderen admin » Pzr Şub 28, 2010 7:49 am

İlk Zazaca film çekildi
Türkiye'de, eşi faili meçhul cinayete kurban giden bir Kürt kadının hikayesi filmleştirildi. Bingöl’ün bir köyünde çekilen filme “Baba” adı verildi. “Anne babam nerede?” sorusuyla başlayan film, bir Kürt kızı ile dul kalan annesinin dramını anlatıyor.

Marmara Üniversitesi Gazetecilik Sinema Televizyon Bölümü'nden mezun olan ve bir dönem İtalya’nın Roma kentinde sinema eğitimi alan 27 yaşındaki genç yönetmen Mehmet Ali Konar, 12 dakikadan oluşan Zazaca filmiyle bir ilki gerçekleştirdi. Zazaca çekilen filmin alt yazısı ise Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandı.

Kürt coğrafyasında yaşanan bir çok faili meçhul cinayetten sadece birini oluşturan filmin hikayesi, Bingöl’ün Solhan ilçesinin Karahan (Qeron) köyünde geçiyor. Kürt şair ve yazarlardan Roşan Lezgin’in “Li Bin Dara Bîyê” (Söğüt Ağacının Altında) kitabının “Baba” öyküsünü aynı adla filme çeken yönetmen, babası faili meçhul cinayete kurban giden bir kızın yaşadığı psikolojiyi ve annenin kızını korumak için babasının ölümünü nasıl gizlediğini anlatıyor.

Yönetmen Mehmet Ali Konar, filmi hakkında şöyle konuştu:

“Filmde 'baba'nın faili meçhul kişilerce öldürüldüğü açık. Küçük kız babasını sorunca, annesi babasının durumunu ninni söyleyerek anlatıyor. Aslında anne hem kızının bilmesini istemiyor hem de ninni söyleyerek feryat figan ediyor. Politik bir cinayetten bahsediliyor. Bu günahları herkes bilir.”

Filmi için “Bu sadece bir başlangıç” diyen Konar, fırsat bulur bulmaz bu dilde, bu tür hikayeler çekeceğini sözlerine ekledi.

Metin ve Kemal Kahraman’ın müziğini hazırladığı ve Helin Bulut, Keke Yıldırım, Tajdin Gültekin’in oynadığı 12 dakikalık kısa metrajlı film İtalya, İngiltere ve Fransa’daki festivallere gönderildi.
filmden kısa bir görüntü izlemek için tıklayın
HERİDAN.COM/
kaynak zazaki.net
Wêngu Rêngî Hêrîdonî
Kullanıcı avatarı
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 211
Kayıt: Çrş Oca 28, 2009 11:30 pm
Konum: yönetici

Dön heridan haber ve arşiv

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron