Dicledeki gerilla eyleminin ayrıntıları

heridan haber ve ilgili dökümanlar

Dicledeki gerilla eyleminin ayrıntıları

Mesajgönderen azad_26 » Pzr Ağu 08, 2010 6:57 amResim


Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde YJA-STAR gerillalarının emniyet müdürlüğü ve özel tim tepesine yönelik gerçekleştirdiği eylemde biri özel tim 2 asker ölürken 2 asker de yaralandı.

Gerillaların Şırnak merkeze dört koldan girdiği eylemde de 4 askerin öldüğü bildirildi.

Diyarbakı’ın Dicle ilçesinde 5 Ağustos günü saat akşam saat 07.30 da YJA-STAR Gerillalarının gerçekleştirdiği eylemde biri özel tim iki asker ölürken iki asker de yaralandı.

HPG Basın-İrtibat Merkezi (HPG-BİM) tarafından yapılan açıklamaya göre YJA-STAR gerillalarının üç koldan gerçekleştirdiği eylem yarım saat sürdü.

Gerillaların hedef aldığı özel tim tepesi ve emniyet müdürlüğü ferdi ve ağır silahlarla vuruldu.

HPG-BİM açıklamasında Şehit Sema Gerilla Timi’nin gerçekleştirdiği eyleme müdahale etmek isteyen ilçe taburunda gelen askerlerin de gerillalar tarafından hedef alındığı ifade edildi.

Müdahaleye gelen askerlerin gerillalar tarafından etkili bir şekilde vurulduğunu belirten BİM, asker kayıplarına ilişkin net bilginin alınamadığını kaydetti.

HPG-BİM açıklamasında eylem sonrası gerillaların sağlam bir şekilde geri döndüğü belirtilirken, eylem ile şok içinde Türk ordu güçlerinin rastgele çevrede bulunan binaları taradığı ifade edildi.

Türk ordusuna ait kobra tipi helikopterler ile eylem alanını rastgele taradığı da bildirildi.

Açıklamanın devamında, Türk ordu güçlerinin skorski tipi helikopterlerle kendi ölü ve yaralılarını kaldırdığı da vurgulandı.

Açıklamada, eylem sırasında çevrede bulunan halkın da gerillalara destek amaçlı “Biji Serok Apo”sloganını attığı bildirildi.

HPG-BİM açıklamasında Dicle ilçesinde gerillaların gerçekleştirdiği eylem sonrası 6 Ağustos günü Türk ordusunun alana yönelik bir operasyon başlattığı ve operasyonun sonuç almadan akşam saatlerinde geril döndüğü ifade edildi.:ANF.
azad_26
 
Mesajlar: 134
Kayıt: Cmt Şub 07, 2009 10:11 am

Dön heridan haber ve arşiv

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron