ENVER AKÇAY/ Erdal Yılmaz'lar onurumuzdur

heridan haber ve ilgili dökümanlar

ENVER AKÇAY/ Erdal Yılmaz'lar onurumuzdur

Mesajgönderen admin » Pzr Eki 30, 2011 6:03 pm

Resim
UĞURUNA ŞAHADETE ERDİGİNİZ ONURLU MÜCADELENİZİN ÖNÜNDE SAYGIYLA EGİLİYORUZ. HALKIMIN YİGİT KAHRAMANLARIHalk Savunma Güçleri (HPG) 22 Ekim günü Çukurca’nın Guze Reşê ve Gunde Pîre alanlarında başlatılan ve kimyasal silahların kullanıldığı hava saldırıları ve şiddetli çatışmalar sonucunda en az 24 gerillanın hayatını kaybettiğini duyurdu. HPG 11 gerillayla da çatışmaların ardından irtibat kurulamadığını bildirdi.

HPG Anakarargah Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Malatya Adli Tıp Morgu’ndaki 24 cenaze Çukurca’da hayatını kaybeden HPG gerillalarına ait. Açıklamada yapılan araştırma sonucunda çatışmalar sırasında napalm bombaları ve kimyasal silahlar kullanıldığının tespit edildiği kaydedildi.

Açıklamada Çukurca’da 22-24 Ekim tarihleri arasında süren hava saldırıları, yoğun kimyasal bombardıman ve çatışmaların ardından bölgede bulunan 35 gerillalık bir birlikle hiçbir şekilde ilişki kurulamadığını ifade etti.

Malatya’da bulunan 24 cenazenin bu gruptaki gerillalara ait olduğunu duyuran HPG, geri kalan 11 gerillayla da iletişim kurulamadığını açıkladı. HPG bu gerillaların hayatını kaybedip kaybetmediği konusunda halen net bir bilgiye ulaşmadıklarını vurgulayarak “fakat sağ olma ihtimalleri olsa da Malatya Adli Tıp Morgu’nda tutulan cenazelerin tam olarak hangi arkadaşlarımıza ait olduğunu netleştiremediğimizden 35 arkadaşımızın da kimlik bilgilerini kamuoyuyla paylaşmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

ÇAREYİ KİMYASAL SİLAHLARDA BULDULAR

Açıklamada olayın ayrıntılarına yönelik olarak şu bilgiler verildi: “Hakkari ve Çelê güçlerimizden oluşan 35 kişilik birliğimizin büyük bölümü hava saldırılarında ve kullanılan değişik silahlar sonucu şehit düşmüştür. Atılan değişik tonajlı kazan bombalarının çökerttiği bir kaya kümesinin altında kalarak şehit düşen arkadaşlarımız dışında birçok arkadaşımız da iki gün boyunca faşist düşman birliklerine karşı kahramanca direnmiş ve çatışarak şahadete ulaşmıştır. Bu yoldaşlarımızın direnişi karşısında şaşıran, direnişi kıramayan çağdışı insan müsvetteleri ancak yasak silahları devreye koyduktan sonra yoldaşlarımızı şehit düşürebilmiştir.

HPG Türk ordusunun çatışmalar sırasında kimyasal silahlar kullandıklarını duyurarak şu bilgileri verdi: “Çatışma ve bombardımanlar içinde yer alan ve birliklerine sağlam bir şekilde ulaşan arkadaşlarımızdan alınan bilgiler ve arkadaşlarımız tarafından yapılan araştırmalar, işgalci TC ordusunun uluslararası kanunları ve savaş hukukunu çiğneyerek birçok yasak silahı kullandığını göstermektedir. Savaş uçakları, kobra helikopterleri, tanklar, obüs ve havanlarla günlerce, ara vermeksizin gerçekleştirilen bombardımanlarda yoğun olarak Napalm bombası kullanıldığı netleştirilmiş, ayrıca kimyasal silah izlerine de rastlanmıştır. Bir TC ordu klasiği haline gelen kimyasal silah kullanımının izleri alandaki yoğun yağmur ve kar yağışına rağmen günler boyunca sürmüştür, sürmektedir. Şu andaki ordu komutanı Necdet Özel'i Kürt halkının taktığı Kimyevi Necdet sözü böylelikle ne kadar doğru ve yerinde bir tanımlama olduğu ortaya çıkmıştır. Gerilla mücadele tarihi boyunca defalarca türk ordsu tarafından kullanılan kimyasal silahlar Çelê 'de bir kez daha kullanılmıştır.”

HPG tüm insan hakları örgütleri ve demokrat kurum ve kuruluşları kimyasal silah kullanımına ilişkin inceleme başlatılması çağrısında bulundu.

ŞEHADETLER TARİHİ SORUMLULUĞA DAVETTİR

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi: “Her biri Kürdistan halkının direniş geleneğiyle, yurtseverlik özü ve Apocu bilinçle yetişen bu kahramanlık abidelerinin duruşları, kişilikleri ve devrimci yaşamları mücadelemizin en dinamik gücü olarak varlığını koruyacaktır.Wan, Colemerg, Rıha, Semsur,Îdir, Çele, Kars, Şırnex, Beyşebap, Erzingan, Muş, Elih, Xoy, Urmiye, Selmas, Kamyaran, Maku, Kobani, Dırbesiye, Afrin ve Derîk’e kadar uzanan ve Kürdistan’ın dört bir köşesini kucaklayan Ölümsüz şehitlerimizin direnişleri ve düşmanı çılgına çeviren kahramanlıkları halkımızın ve mücadele değerlerimizin toplamı olarak bizleri tarihi sorumluluğa davet etmektedir.

1980 ile 1990 yıllarda doğup büyüyen değerli yoldaşlarımız Apocu hareket ve Özgürlük değerleri etrafında kararlı bir yürüyüşü sergilemenin amansız takipçileri olarak Kürdistan dağlarında mücadeleye başlamışlardır. Her yoldaşımız bu sevinç, coşku ve moralle dağlarda bulunmuş, kendini geliştirmiş ve edinmiş olduğu yeni düşünce ve pratik gücüyle özgürlük hamlesini sahiplenmişlerdir. Her birinin yaşamı, ölçüleri, kararlı yürüyüşü destanlara konu olacak kadar derinlik kazanmıştır. Her yoldaşımız özgür bir Kürdistan’da özgür bir yarın ve bugünün olacağı inancı ve kararlılığıyla Önder Apo’yu sahiplenmenin tereddütsüz takipçileri olmuşlardır.

Kendi toprağında özgürce yaşamak, toprağını, değerlerini ve geleneklerini ipotek altına alan sömürgeci, işgalci, faşist sürülerini özgür vatandan defetmek için her türlü zorluğu omuzlamış bu yiğit Kürt evlatları özgürlüğün her zamankinden daha fazla yakınlaştığını da bizlere göstermişlerdir.

Şahadete ulaşan kadın yoldaşlarımızın her biri kadın özgürlüğünün ve yeni toplum yaratımının en güzel ve en değerli öncüleri, gülüşleri dünyaya bedel özgürlük abideleri olarak ölümsüzler kervanında yerini almışlardır. Kadın Kurtuluş İdeolojisinden aldıkları perspektifle kararlı yürüyüşlerini Kürdistan dağlarında en güçlü ve görkemli tarzda alçak düşmana karşı sürdürmeyi bilmişlerdir.

'ALÇAKÇA SALDIRI BÜYÜK KORKUNUN GÖSTERGESİDİR!'

Yaşanan bu kayıp Çele eylemine gölge düşürmediği gibi bir fırtına gibi esen, düşmanın şah damarına inen hançerin ta kendisi olmuş bu yoldaşlarımızın ne kadar zapt edilmez kahramanlar olduğunu göstermektedir. Gerillalarımız karşısında hiçbir şekilde sonuç alamayan düşmanın adice ve alçakça gerçekleştirdiği ve adeta bölgenin arazi yapısının değişmesine neden olan bombardımanlarla sonuç alabileceğine duyduğu inanç yüreğindeki büyük korkunun da göstergesidir.

Düşman ve yaltakçıları sevinmesin. Bu bize vurulan bir darbe veya gerilla karşısında alınmış bir zafer değildir. Tarihin ve halkların intikam hareketi olarak doğmuş PKK ve onun fedai ordusu HPG bu kirli, insanlık dışı, vahşi uygulamaların da hesabını soracak, yoldaşlarının kanını yerde bırakmayacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Faşist, sömürgeci düşman karşısında asla boyun eğmeyen bir halkın evlatları olarak şehitler ordusunun yeni neferlerinin intikamını alacağımızın sözünü veriyor, onurlu ve şerefli yollarında yürüyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.

Kürdistan’ın dört parçasındaki halkımızın da kahramanlık destanı yazmış bu yoldaşlarımızı, gösterilen direnişe denk ve düşmanın uyguladığı vahşete duyulan büyük öfke ile görkemli serhıldanlarla karşılayacaklarından hiçbir şüphemiz yoktur. Onurun, şerefin, özgürlüğün ve hakikatin yılmaz savaşçılarına yaraşır bir sahiplenmek gençlik başta olmak üzere tüm halkımızın birinci görevidir.”

HPG açıklamasında şu ana kadar sözkonusu gruptan 31 gerillanın kimlik bilgilerinin netleştiğini duyurdu. Kimliği henüz belirlenemeyen 4 gerillanın kimlikleri de daha sonra açıklanacak.

Kimliği netleşen gerillalar şunlar:

Kod Adı: Brusk Amed

Adı Soyadı: Mizbah Kızıler

Doğum Yılı ve Yeri: 1976 / Kulp, Amed

Anne – baba Adı: Fatma – Aziz

Katılım Yılı ve Yeri: 1993 / Kulp, Amed

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Rejav Jilemo

Adı Soyadı: Ali Hasan Pervizi

Doğum yılı ve yeri: 1981 / Kamyaran

Anne – baba adı: Emine – Ali

Katılım Yılı ve Yeri: 2007 / Berdenazê

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukura, Hakkari

***

Kod Adı: Xeyri Fedakar

Adı Soyadı: Cevdet Örtaş

Doğum Yılı ve Yeri: 1993 / Hakkari

Anne – baba Adı: Seyran – Mahmut

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukura, Hakkari

***

Kod Adı: Gülbahar Kobani

Adı Soyadı: Saniye Mustafa

Doğum Yılı ve Yeri: 1993 / Kobani

Anne – baba Adı: Emine – Mustafa

Katılım Yılı ve Yeri: 2008 / Halep

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukura, Hakkari

***

Kod Adı: Zınar Xoy

Adı Soyadı: Sultaneli Julide

Doğum Yılı ve Yeri: 1987 / Xoy

Anne – baba Adı: Kudret – Bışar

Katılım Yılı ve Yeri: 2007 / Xoy

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Berwar Zilan

Adı Soyadı: Behice Bedro

Doğum Yılı ve Yeri: 1983 / Dırbêsiyê

Anne – baba Adı: Wefiye – Behçet

Katılım Yılı ve Yeri: 1999 / Dırbêsiyê

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod: Adı: Dılşad Aryen

Adı Soyadı: Giyasettin Kaval

Doğum Yılı ve Yeri: 1982 / Hakkari

Anne – baba Adı: Gülistan – Veysi

Katılım Yılı ve Yeri: 2009

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Ruken Serhat

Adı Soyadı: Şilan Ergün

Doğum Yılı ve Yeri: 1990 / Van

Anne – baba Adı: Hatice – Kerem

Katılım Yılı ve Yeri: 2006 / Van

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Doğan Afrin

Adı Soyadı: Minnan İsmail Akkaş

Anne – baba Adı: Zarife İsmail

Katılım Yılı ve Yeri: 2010 / Afrin

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Serdem Pir

Adı Soyadı: İkram Kara

Doğum Yılı ve Yeri: 1989 / Van

Anne – baba Adı: Ayşan – İsmail

Katılım Yılı ve Yeri: 2009 / Çanakkale

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Dıjwar Rıha

Adı Soyadı: Çetin Modanlar

Doğum Yılı ve Yeri: 1985 / Urfa

Anne – baba Adı: Necla – Ahmet

Katılım Yılı ve Yeri: 2006 / Urfa

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Sipan Cûdi

Adı Soyadı: Geylani Reşidi

Doğum Yılı ve Yeri: 1991 / Urmiye

Anne –baba Adı: Asiye – İreç

Katılım Yılı ve Yeri: 2008 / Urmiye

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Medya Ronahi

Adı Soyadı: İpek Çiçek

Doğum Yılı ve Yeri: 1989 / Iğdır

Anne – baba Adı: Emine – Hasan

Katılım Yılı ve Yeri: 2009 / Iğdır

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Roza Semsur

Adı Soyadı: Suna Özdemir

Doğum Yılı ve Yeri: 1989 / Adıyaman

Anne – baba Adı: Besime – Mahmut

Katılım Yılı ve Yeri: 2009 / İstanbul

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Zilan Hakkari

Adı Soyadı: Gülistan Koç

Doğum Yılı ve Yeri: 1981 / Hakkari

Anne – baba Adı: Esmer – Bedirhan

Katılım Yılı ve Yeri: 2006 / Hakkari

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Eylem Ararat

Adı Soyadı: Ebru Muhikancı

Doğum Yılı ve Yeri: 1989 / Kars

Anne – baba Adı: Birgül – Nurettin

Katılım Yılı ve Yeri: 2008 / Kars

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Beritan Şin

Adı Soyadı: Ayşe Amra

Doğum Yılı ve Yeri: 1984 / Makü

Anne – baba Adı: Zarife – Adıl

Katılım Yılı ve Yeri: 2007 / Makü

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Kemal Cizir

Adı Soyadı: Derviş Özkan

Doğum Yılı ve Yeri: 1985 / Şırnak

Anne – baba Adı: Avniye – Abdulaziz

Katılım Yılı ve Yeri: 2009 / Hakkari

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Deniz Derya

Adı Soyadı: Leyla Halimi

Doğum Yılı ve Yeri: 1987 / Salmas

Anne – baba Adı: Hamide – Hamit

Katılım Yılı ve yeri: 2005 / Salmas

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Diren Tolhıldan

Adı Soyadı: Emine Altun

Doğum Yılı ve Yeri: 1987 / Urfa

Anne – baba Adı: Nazime – Ahmet

Katılım Yılı ve Yeri: 2007 / Van

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Agırbaz Rapo

Adı Soyadı: Oktay Çelik

Doğum Tarihi ve Yeri: 1986 / Muş

Anne – baba Adı: Makbule – Seyithan

Katılım Yılı ve Yeri: 2007 / İsviçre

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Levent Derik

Adı Soyadı: Ahmet Mirza

Doğum Yılı ve Yeri: 1993 / Derik

Anne – baba Adı: Peyman – Muhammed Emin

Katılım Yılı ve Yeri: 2009 / Derik

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Welat Munzur

Adı Soyadı: Aziz Balıkçı

Doğum Yılı ve Yeri: 1994 / Muş

Anne – baba Adı: Zahide – Süleyman

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Garzan Çarçela

Adı Soyadı: Sezar Arslan

Doğum Yılı ve Yeri: 1992 / Batman

Anne – baba Adı: Kadriye – Mehmet

Katılım Yılı ve Yeri: 2009 / Hakkari

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Dılar Dılbırin

Adı Soyadı: Gulale Yusufi

Doğum Yılı ve Yeri: 1986 / Salmas

Anne – baba Adı: Hayal – Sadık

Katılım Yılı ve Yeri: 2003 / Salmas

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Serdar Mezrai

Adı Soyadı: Cemil Erol

Doğum Yılı ve Tarihi: 1992 / Hakkari

Anne –baba Adı: Camia – Süleyman

Katılım Yılı ve Yeri: 2008 / Hakkari

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Gever Faraşin

Adı Soyadı: Reşat Aslan

Doğum Yılı ve Yeri: 1989 / Şırnak

Anne – baba Adı: Hiyal – Hüseyin

Katılım Yılı ve Yeri: 2008 / Hakkari

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Erdal Yılmaz

Adı Soyadı: Enver Akçay

Doğum Yılı ve Yeri: 1981 / Dicle, Amed

Anne – baba Adı: Hazniye – Hasan

Katılım Yılı ve Yerİ: 2006 / İstanbul

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Tirej

Adı Soyadı: Mahmut Bor

Doğum Yılı ve Yeri: 1979 / Kurtalan, Siirt

Anne – baba Adı: Gevri – Tahir

Katılım Yılı ve Yeri: 2004 / Amed

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Dündar Gabar

Adı Soyadı: Abdurrahman Enüştekin

Doğum Yılı ve Yeri: 1989 / Siirt

Anne – baba Adı: Fatma - Emin

Katılım Yılı ve Yeri: 2005 / Siirt

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari

***

Kod Adı: Şaho Hewraman

Adı Soyadı: Ümit Ramazani

Doğum Yılı ve Yeri: 1989 / Kamyaran

Anne – baba Adı: Zeri Sadıki – Vekil

Katılım Yılı ve Yeri: 2007 / Kamyaran

Şahadet Tarihi ve Yeri: 22-24 Ekim 2011 / Çukurca, Hakkari
Wêngu Rêngî Hêrîdonî
Kullanıcı avatarı
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 211
Kayıt: Çrş Oca 28, 2009 11:30 pm
Konum: yönetici

Dön heridan haber ve arşiv

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron