Aralarında Heridanlı Akçay Ailesi Olmak Üzere 15 Aile Parçal

heridan haber ve ilgili dökümanlar

Aralarında Heridanlı Akçay Ailesi Olmak Üzere 15 Aile Parçal

Mesajgönderen admin » Pzt Eki 31, 2011 5:17 pm

Resim

Aralarında Heridanlı Akçay Ailesi Olmak Üzere 15 Aile Parçalanan Cenazeleri Teşhis Edemedi

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde 22-24 tarihleri arasında yapılan ve kimyasal silah ve napalm bombalarının kullanıldığı operasyonda yaşamlarını yitiren 24 HPG gerillasından 14'inin aileleri, yanmış ve parçalanmış cenazeleri teşhis edemedi.

Malatya'da cenazeleri bekletilen 24 HPG'liden 8'inin ailesi, dün akşam ve sabah saatlerinde geldikleri Diyarbakır'dan bu sabah Malatya'ya geldi.Enver Akçay (Erdal Yılmaz), Cevdet Örtaş (Xeyri Fedakar), Giyasettin Kaval (Dılşad Aryen), Gülistan Koç (Zilan Hakkari), Cemil Erol (Serdar Mezrai), Aziz Balıkçı (Welat Munzur), Reşat Aslan (Gever Faraşin), Mizbah Kızıler (Brusk Amed) ve İpek Çiçek'in (Medya Ronahi) aileleri, cenazelerin bekletildiği Malatya Belediyesi Şehir Mezarlığı'na giderek, sivil polislerin gözetiminde teşhis için morga girdi. Morga giren 8 aile de cenazeleri, parçalanmış ve yanmış olmalarından dolayı teşhis edemezken, DNA testi için kan örneği verdi. Morg önünde çevik kuvvet polislerinin aldığı yoğun önlemleri ise dikkat çekti.

Bugün Malatya'ya gelen HPG'li Emine Altun'un ailesi ise cenazeyi teşhis edebildi. Aile savcılığa yaptığı başvurunun ardından cenazeyi alarak Urfa'ya doğru yola çıktı. Cenazenin morgdan çıkarılması sırasında morg kapısında bekleyen yüzlerce kişi alkış ve zılgıtlarla "Şehîd namirin" sloganları attı. Anne Altun da, "Kızımla gurur duyuyorum" diyerek "Şehîd namirin" sloganı attı. Kapıda bekleyen diğer aileler ise, "Bizim yaşadıklarımızın darısı Emine Erdoğan'ın başına" diyerek tepkilerini dile getirdi. Altun'un cenazesinin bu akşam Urfa merkezde toprağa verileceği öğrenildi.

19 Ekim'de Çukurca'da çıkan çatışmada hayatını kaybeden 7 HPG'liden Viyan Tolhildan kod adlı Pervane Delayi'nin ailesi de Malatya'ya geldi. Delayi'nin ailesi geçtiğimiz hafta cenazeyi almak için savcılığa başvurmuş ancak DNA testi sonucu gerekçe gösterilerek verilmemişti.

15 Ekim günü Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Cudi dağı bölgesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren Xoşnav Welid'in (Firaz Afrin) ailesi de Malatya'ya geldi.

Malatya'da bulunan Cevdet Örtaş, Giyasettin Kaval, Gülistan Koç, Cemil Erol, Aziz Balıkçı, Reşat Aslan, Mizbah Kızıler, İpek Çiçek, Abdurahman Enüştekin, Enver Akçay, Derviş Özkan, Suna Özdemir, Oktay Çelik, Bereket Aşan, ile daha önceki çatışmalarda yaşamını yitiren Xoşnav Welid, Pervane Delayi'nin ailelerinin morg önündeki bekleyişi sürüyor.

Öte yandan ailelere otopsi raporunun verilmediği öğrenildi.

Aynı operasyonda yaşamlarını yitiren ve cenazeleri aileleri tarafından alınan Ebru Muhinkancı İstanbul'da, Çetin Modanlar Urfa'da, Sezar Arslan ise Muş Korkut'ta defnedilmişti.

Heyet Malatya'ya vardı

HEYET MALATYA’DA

Bu arada DTK, BDP, İHD, MEYADER, MAZLUMDER, Diyarbakır Barosu ve Barış Anneleri'nden oluşan ve aralarında DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Demir Çelik ile BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna'nın da bulunduğu heyet Malatya'ya vardı. Cenazelerin bekletildiği morg önünde ailelere yardımcı olan heyet üyeleri, savcı ile görüşeceklerini belirtti. Heyet üyeleri, görüşmede cenazelerin otopsi raporlarının verilmesi ve DNA testinin hızlandırılmasını isteyeceklerini kaydetti.
Wêngu Rêngî Hêrîdonî
Kullanıcı avatarı
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 211
Kayıt: Çrş Oca 28, 2009 11:30 pm
Konum: yönetici

Dön heridan haber ve arşiv

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron