Devriş Güneş"Dewrêş'î Lêç 1.Dünya Savaşını Anlatı

heridan haber ve ilgili dökümanlar

Devriş Güneş"Dewrêş'î Lêç 1.Dünya Savaşını Anlatı

Mesajgönderen admin » Çrş Kas 12, 2014 5:49 am

Resim
Devriş Güneş"Dewrêş'î Lêç 1.Dünya Savaşını Anlatı..

Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Heridan köyünde yaşayan Derviş Güneş babasının katıldığı Birinci Dünya Savaşı'nı anlattı. Derviş Güneş, babasının Birinci Dünya Savaşı'nda nasıl kurtulduğunu kendi el yazısı ile günlüğüne geçirerek kaleme aldı. İşte günlüğünden bazı ayrıntılar; "Babam Abdullah dayım Muhammed ve Hüseyin 1914-1915 yılları arasında 1. Dünya Savaşı'na katıldılar. Babam Bakır Maden iline bağlı Brusek köyünün Habura mezrasından dayılarım ise Bakır Maden iline bağlı Heridan köyünden savaşa katıldılar. Akrabalarından bir kısmı Kafkasya Cephesi'ne bir kısmı ise Çanakkale Cephesi'ne gittiler. Babam Kafkasya Cephesi'ne gitti. Babam orada Enver Paşa komutasındaydı. Allahu Ekber Dağları'nda Ruslarla savaş yapılmadan aralıksız yağan kar nedeni ile 95 bin askerimiz şehit oldu. Enver Paşa, babam ve onların taburu Sarıkamış İstasyonu'nda bulunan bir tünele sığınarak kurtuldular. Sadece babam bu savaşlar sonrasında eve dönebildi. O da sol kolundan yaralanmış. Diğer 7 akrabamdan ise bir daha haber alamadık. Ben şu an 85 yaşları arasındayım. Ben de babamın savaştığı Allahu Ekber Dağı'nı giderek korundukları tüneli ve donarak şehit olan silah arkadaşlarından orda kalanları gördüm.

Heridan.com
Wêngu Rêngî Hêrîdonî
Kullanıcı avatarı
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Dön heridan haber ve arşiv

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir