Şeyh Said'in torunu Şeyh M. Said Diyarbakır,da konuştu

sitemiz yazarları

Şeyh Said'in torunu Şeyh M. Said Diyarbakır,da konuştu

Mesajgönderen admin » Cmt Ara 12, 2009 5:59 am

Bir Birinizle İyi Geçinin
Resim Şeyh Said'in torunu Şeyh M. Said Fırat, "Tek isteğim, halkımızın bir birleriyle iyi geçinmeleri ve Allah'ın ipine sarılmalarıdır" dedi..

DİYARBAKIR
- 1925 yılındaki şeyh Said kıyamın ardından yaşanan sürgünde dünyaya gelen Şeyh Said'in torunu Muhammed Sait Fırat, Diyarbakır'a yaptığı ziyarette anlamlı açıklamalarda bulundu.
Sürgünde Dünyaya Geldim1940 yılında ailesinin sürgüne gönderildiği Kırklareli'nin Vize İlçesinde dünyaya geldiğini belirten Şeyh Muhammed Said Fırat; yaklaşık 14 yıl sürgün hayatı yaşadıklarını belirtti. Amcası Şeyh Rıza Efendi'den ders aldığını belirten Fırat; Babasının vasiyeti üzerine irşada başladığını ifade etti. İman Tek Başına Yeterli DeğildirDiyarbakır'da bulunan birçok camide halk ile bir araya gelerek vaaz veren Fırat; zamanın gençlerine sahip çıkılması yönünde tavsiyelerde bulundu. Kur'an-ı Kerim'de ki iman ayetlerine bakıldığı zaman “İman'ın hemen ardından Salih amel” geldiğine işaret eden Fırat; iman'ın tek başına yeterli olmadığını, Salih amelin olmazsa olmaz olduğuna dikkat çekti. Allah'ın İpine Sarılın
Fırat; “Allah'ın aziz dinini özellikle gençlere anlatmak için bölgeye geldim. Günümüzdeki gençlerimiz nasıl bir “kul” olacaklarını bilmiyorlar. Gençlere sahip çıkmak lazımdır. Ben yaşlı ve hastayım; ama hastalığımı bir kenara bırakarak yolu çıktım, köylere gidemiyorum; ama şehirlerde vaazlar vererek, görevimi yapmaya çalışıyorum. Tek isteğim, Müslüman halkımızın birbirleriyle iyi geçinmeleri ve Allah'ın ipine sarılmalarıdır” diye konuştu.
Şeytanın tuzaklarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Fırat; “şeytan cehennemde yalnız kalmamak için insanları etrafında topluyor. Şeytan, âdemoğullarını Allah'tan uzaklaştırmak için elinden geleni yapıyor. Bu tehlikelerden korunmak için sürekli ibadet ve zikir yaparak, Allah'a sığınmak gerekiyor” dedi.
Tüm Müslümanlara seslenen Fırat, Kur'an ve Sünnete sıkı sıkıya sarılmayı tavsiye etti. (İLKHA)
Wêngu Rêngî Hêrîdonî
Kullanıcı avatarı
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Dön yazarlar bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir