Çocuk öldürmekte erdoğan ile peres'in farkı ne?

sitemiz yazarları

Çocuk öldürmekte erdoğan ile peres'in farkı ne?

Mesajgönderen azad_26 » Cum Haz 04, 2010 6:24 pm


Resim


AKP Hükümeti, Kürtlerin demokratik eylem ve etkinliklerine devlet terörü ile yanıt vermeyi sürdürüyor.

Şırnak’ta 14 yaşındaki Fırat Basan adlı Kürt çocuğu, 'akrep' olarak bilinen zırhlı polis aracının altında ezilerek katledildi.

Son dönemlerde Hakkari ve Şırnak’ta polis ve özel harekat timlerinin 90’lı yıllarda Kürtlere yönelik katliamlarda kullanılan ve savaş araçları olarak bilinen panzer ve akrep tipi araçlarla Kürt çocuklarını hedef alması dikkat çekiyor.

Özellikle son bir yıl içerisinde Hakkari ve Şırnak polisinin adeta Kürt çocuklarını hedef alarak panzerle ezmesi, kollarını kameralar önünde kırması, işkence ederek gözaltına alması, başlarına dipçik ile ölüm darbesi vurması İsrail’in Filistin çocuklarına yaptığını aratmıyor.

Hakkari ve Şırnak polisinin Kürt çocuklarına yönelik vahşi yaklaşımlarına karşı ise hiç bir yasal işlem yapılmadığı gibi haklarında soruşturma açılan polisler hakkında ise bir süre sonra takipsizlik kararı veriliyor.

’POLİS ÖLDÜRESİYE VURUYOR YARGI AKLIYOR’

Hakkari ve Şırnak’ta polisin çocuklara yönelik bu vahşice uygulamaların kısa bir bilançosu bile Kürt çocuklarına yönelik insanlık dışı uygulamaları ortaya koyuyor.

2008 yılında Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde kutlanılmak istenilen Newroz'a izin vermeyen polis, yakaladıkları 14 yaşındaki Cüneyt Ertuş'un kolunu kameraların önünde kırıldıktan sonra, önce gözaltına ardından da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ertuş hakkında takipsizlik kararı verilirken, polisler hakkında açılan soruşturma ise takipsizlikle sonuçlandı.

Ertuş’un görüntüsü hafızalardaki yerini korurken, 23 Nisan 2009 yılında Hakkari'de 15 yaşındaki Seyfi Turan, bir özel harekat timi tarafından kafasına silah dipçiğiyle vurularak adeta öldürülmek istendi.

Hafızalara kazınan bu dayak görüntüleri görenleri şok ederken, kameralar önünde Seyfi Turan’ı öldüresiye döven kafasına silah dipçiği ile vuran özel harekat timi hakkında açılan soruşturmada ise ‚’kovuşturmaya yer yok’ denilerek takipsizlik kararı verildi.

Yine 23 Nisan günü aynı olay da polisin kovalaması sonucu Katramas Deresi'ne düşen 14 yaşındaki Abdulsamet Erip yaşamını yitiriyordu.

’YARGI AKLIYOR POLİS SALDIRGANLAŞIYOR’

Hakkari’de 13 Nisan 2010 günü Ahmet Türk'e Samsun'da yapılan saldırının protesto edildiği yürüyüşe müdahale eden polisin hedefinde yine Kürt çocukları vardı.

Hakkari eski Belediye Başkanı Kazım Kurt'un 14 yaşındaki oğlu Hatip Kurt annesinin gözleri önünde 5 polis tarafından yerlerde sürüklenerek ve işkence edilerek polis aracına alındı.

Oğlunun ayakkabısı elinde kalan anne Güllü Kurt'un feryatları ve çırpınışları çocuğunu kurtarmaya yetmedi.

Ağır yaralanan ve sol elmacık Hatip Kurt hastaneye kaldırılırken, Hakkari Valisi Muammer Türker, herkesin gözü önünde yapılan ve kanıtlı olan olayla ilgili önce 'Eğer ortada böyle bir durum varsa gereği yapılacaktır' dedi.

Ancak Vali’nin açıklaması havada kaldı ve aynı olayda 12 yaşındaki Şaban Ergin'de sol göz altında kurşunla yaralandığı haberi ulaştı.

Ancak, sokak ortasında öldüresiye dövülen Kurt ve silahla yaralanan Ergin Van Yüzüncü Yıl Hastahanesi’nde tedavi altına alınırken, aynı zamanda polisler tarafından çocukların gözaltında olduğuna dair ailelerine belge imzalatılması vicdanları bir kez daha sızlatıyordu.

’POLİS 8 YAŞINDAKİ ERİK’İN GÖZÜNÜ KÖR ETTİ’

Polis bununla kalmadı ve bu olaydan 4 gün sonra bu kez 16 Mayıs akşamı Yeni mahallede düğün töreninde eğlenen çocukların slogan atması gerekçe gösterilerek 118 Fatih Kışlasından gelen polislerin saldırısında Remzi Duman (14) isimli çocuk karnından aldığı kurşunla ağır yaralandı.

Duman, Van Yüzüncü Yıl Hastahanesi’nde tedavi altına alınıyordu.

Hakkari polisinin vahşeti karşısında hiçbir işlem yapılmazken, bu kez yine Hakkari merkez de 19 Mayıs günü Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin “Tecavüz kültürüne dur diyelim” yürüyüşüne polis şiddetli saldırıda bulundu.

Saldırıda kitleye plastik mermilerle ateş açan polisin hedefinde yine bir Kürt çocuğu vardı.

Polis tarafından sıkılan plastik merminin sağ gözüne isabet etmesi sonucu Cafer Erik isimli 8 yaşındaki çocuk sağ gözünü kaybetti.

’PANZERLER KÜRT ÇOCUKLARININ YÜREĞİNİ EZİYOR’

Sokak ortasında ölümcül darbeler vurarak Kürt çocuklarını katletmeye çalışan Hakkari polisi bununla da yetinmeyerek, savaş aracı olan panzerler son bir yıl içersinde 3 Kürt çocuğunu ağır yaraladı.

15 Mayıs günü Hakkari’de DÖKH’nin yürüyüşü ardından Medrese Mahallesinde evinin önünde, arkadaşları ile top oynayan 5 yaşındaki Aziz Ayaz, polis panzerinin çarpması sonucu yaralandı.

Ayaz sol bileğinde darbeyi alırken, yüzünden ve vücudunun çeşitli yerlerinde de yaralanmalar oluştu.

Savaş aracı olan ve polisin kullandığı panzer 15 Mayıs günü Yüksekova ilçesine bağlı Akalın köyü mevkiinde de karşıdan karşıya geçmekte olan 12 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Turgut Gezer adlı çocuğa çarptı.

Panzerin çarpması sonucu Gezer ağır yaralanarak, Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Gezer ağır yaralanarak ölümden dönerken kendisine çarpan panzerin sürücüsü polis hakkında ise herhangi bir işlem yapılmadı.

19 Nisan günü bu kez Yüksekova Lisesi öğrencisi Feyyaz Genç'e (18) okul çıkışında İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ait Toplumsal Olaylara Müdahale Aracının (TOMA) çarpması sonucu ağır yaralanıyordu.

Tedavi altına alınan Liseli Genç'in ailesi çocuklarına polis aracının bilinçli bir şekilde çarptığını ayrıca hastanede polislerce tehdit edildiğine dikkat çekerek, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu..

‘ŞIRNAK POLİSİNİN DE İLK HEDEFİ ÇOCUKLAR’

14 yaşındaki Fırat Basan adlı Kürt çocuğunun akrep tipi savaş aracı ile ezilerek katledildiği Şırnak’ta da polis ve özel harekat timlerinin hedefinde hep Kürt çocukları vardı.

Kürt sorunu ile ilgili her demokratik eylem ve etkinlikte onlarca çocuğu sokak ortasında işkence yaparak gözaltına alan Şırnak polisinin sicili kabarık. Keza 15 Şubat 2008 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde .

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü nedeniyle protesto gösterileri düzenleyen halka saldıran polis, 16 yaşındaki Yahya Menekşe'yi panzerle ezerek öldürdü.

Menekşe'yi öldüren polisler hakkında tek bir dava açılmadı. Aynı olay da yine Mehmet Emin Dadak (16) kolundan, Rıdvan Gerdan (17) karnından, Sabo Özdek (16) sağ ayak bileğinden, Saki Sezgin (15), Şeyhmuz Page (16), Hüsnü Erden ( 14) adlı çocukları kurşun ve gaz bombaları ile yaralanıyordu.

90’lı yıllar dan bu yana hep çocukların hedef olduğu Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 9 Ekim 2009 günü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkmasının yıldönümü nedeniyle düzenlenen protesto gösterilerine güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu18 aylık bebek Mehmet Uytun başına isabet eden gaz bombası sonucunda yaşamını yitiriyordu.

Ve son olarak ta 14 yaşındaki Fırat Basan adlı Kürt çocuğu, 'akrep' olarak bilinen zırhlı polis aracının altında ezilerek katledildi.

Türkiye’de en fazla çocukların katledilmesi AKP Hükümeti döneminde oldu.

Keza Başbakan Tayyip Erdoğan Davos’ta İsrail Başbakan’ı Şimon Peres’e "Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz plajlardaki çocukları öldürdünüz" desede Kürt çocuklarına yönelik vahşice uygulamalar karşısında tepki vermektense,
‘Kadın da olsa çocukta olsa gerekeni yaparız’ diyen erdoğanın bu sözleri üzerine onlarca Kürt çocuğu t.c. polisi yada askeri rarafından katledildi.

Son 3 yılda öldürülen bazı çocukların isimleri şöyle:

13 yaşındaki Uğur Kaymaz,

15 yaşındaki Yahya Menekşe,

9 yaşındaki Abdullah Duran,

7 yaşındaki Enes Ata,

8 yaşındaki İsmail Erkek,

17 yaşındaki Mehmet Akbulut,

3 yaşındaki Fatih Tekin,

17 yaşındaki Ahmet Araç,

17 yaşındaki Mahsuni Mızrak.

Ceylan Önkol.

ANF NEWS AGENCY
azad_26
 
Mesajlar: 128
Kayıt: Cmt Şub 07, 2009 10:11 am

Dön yazarlar bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron