Osman Sebrî (1905 - 1993)

kurdistan cografyasında yaşayan ve yaşanan olaylarla ilgili kişilikler araştırmaları

Osman Sebrî (1905 - 1993)

Mesajgönderen admin » Pzr Oca 22, 2012 10:15 pm

Resim
Osman Sebrî (1905 - 1993)
Ocak 1905 yılında Kahta’nın Narincê köyünde doğan şair Osman Sebrî (Apê Osman), 12 Kasım 1993′te yaşama gözlerini yumdu.
Mirdêsî Aşireti’nin ileri gelenlerinden olan babası Sebrî Begê Hozî Mirdêsan’ı 11 yaşında kaybeden şair, amcası, Kürt vatanperverlerden Şukrî Begê Mirdêsî’nin yanında büyür ve ilk eğitimini ondan alır. 16 yaşında evlenen şair, 1922′de Rüştiye Okulu’nu bitirir.Şeyh Said isyanına ailesi ile birlikte katılır ve bu süreçte birkaç kez tutuklanır. Amcaları Şukrî ve Nûrî’nin Diyarbakır’da asılmaları üzerine arkadaşlarıyla birlikte silahlı bir mücadele başlatır. Bastığı karakollardan aldığı silahlarla güçlense de birkaç ay sonra Adıyaman’da yakalanır ve bir yıldan fazla cezaevinde kalır.
Malatya’da askerî mahkeme tarafından yargılanması ve şartların zorlaşması üzerine 1928′de Suriye’ye geçer ve burada Celadet Ali ile Kamuran Bedirxan Beylerle birlikte çalışmaya başlar. Xoybûn örgütlenmesi içerisinde yer alır. 1930′da İhsan Nuri Paşa önderliğindeki Ağrı İsyanı’na katılmak için yola çıkar fakat Güney Kürdistan’da tutuklanarak cezaevine konur. Bir süre burada tutuklu kaldıktan sonra tekrar Suriye’ye döner ve aktif olarak Hawar’dar çalışmaya başlar. Celadet Ali’den Kürtçe dersleri alan şair, 1932-1945 yılları arasında birçok şiir, öykü ve makale kaleme alır. Hawar, Ronahî, Stêr ve Roja Nû dergilerinde sürekli olarak yazan Osman Sebrî açtığı Kürtçe kurslarla, Güneybatı Kürdistan’ın birçok köyünde Kürtçe okuma yazma öğretir.
1957′de Suriye’nin ilk Kürt partisi olan Demokrat Kürdistan Partisi’ni, Dr. Nureddin Zaza, Reşîd Hemo, Hemîdê Dewrêş gibi aydınlarla birlikte kurar ve genel başkanlığına seçilir. Çalışmalarından dolayı Türkiye, Suriye ve Lübnan’da tutuklanır, Lübnan’a sürgüne gönderilir. 1971 yılında partisinden istifa eder ve kendisini tamamen Kürt dili ve edebiyatı ile ilgili çalışmalara verir. Osman Sebrî’nin 1956 yılında Bahoz ile Derdên Me, 1978′de Apo (Hemreş Reşo tarafından), 1984′de Çar Liheng adlı şiir kitapları, 1981′de ise Almanya’da Elfebeya Kurdî adlı çalışması yayımlanır.
İlerlemiş yaşına rağmen Kürt mücadelesi üzerine düşünceleriyle de sürekli olarak Kürt basınına konu olan Osman Sebrî, son yıllarında ölümüne kadar sürekli olarak Abdullah Öcalan tarafından ziyaret edilir ve Kürt mücadelesinin yöntemiyle ilgili tartışmalara girer. Öcalan’ı sert bir dille eleştirse de PKK’ye karşı müthiş bir sevgi besler.

Resim
12 Kasım 1993′te Şam’da vefat eder ve Derbasîyê yakınlarındaki Berkevirê adlı köyün Kürt şehitliğine defnedilir. İki kez evlenen Osman Sebrî’nin ilk eşinden 1970′te öldürülen oğlu Welato, ikinci evliliğinden Xoşeng, Xoşîn ve Heval adlı oğullarıyla Hingur ve Hêvî adlı kızları dünyaya gelmiştir.
Wêngu Rêngî Hêrîdonî
Kullanıcı avatarı
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
 
Mesajlar: 211
Kayıt: Çrş Oca 28, 2009 11:30 pm
Konum: yönetici

Dön Kurdistandan Portreler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron