5 Haziran 2015 Amed HDP Miting Katliamı

tarih boyunca kurdistanda yaşananlar

Mesajgönderen admin » Pzt Haz 04, 2018 11:21 pm

Resim
HDP’nin Amed mitingine yönelik gerçekleştirilen ve 5 kişinin hayatını kaybettiği, 400’ün üzerinde kişinin yaralandığı katliama ilişkin açılan davanın ilk duruşması, Sincan 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada polisin ihmalinin olup olmadığına ilişkin Müfettiş Raporu istendi
Hakların Demokratik Partisi’nin (HDP) Amed mitingine yönelik 5 Haziran 2015’de IŞİD tarafından yapılan bombalı saldırıyla ilgili dava bugün Sincan Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşmaya tüm sanıklar katılırken müşteki ve sanık avukatları hazır bulundu. Patlamada iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan’ın yanı sıra çok sayıda avukat, HDP’li vekiller Osman Baydemir ve Besime Konca da duruşmayı takip etti.
Sanıklar ifade verdi
Saldırıyla ilgili tutuklu bulunan bombacı Orhan Gönder ile ona yardım ettiği suçlaması ile tutuklu bulunan İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç, Burhan Gök, duruşma salonunda yerlerini aldı. 5 kişinin yaşamını yitirdiği ve 400’den fazla kişinin yaralandığı saldırının görülen ilk duruşmasında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “nitelikli öldürme”, “nitelikli öldürmeye teşebbüs”, “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirmek” ile suçlanan sanıklar ifade verdi.
Amed’e red

Duruşmada, müşteki avukatların taleplerini değerlendiren mahkeme heyeti, duruşmanın elektronik kayıt altına alınması ve HDP’nin davaya müdahil olma talebini kabul etti. Mahkeme heyeti, davanın tekrar Amed’e gönderilmesi veya müştekilerin Ankara’da davaya katılma masraflarının karşılanması talebini ise reddetti. Ardından sanıkların ifadeleri alındı.
‘Bombacı olsam polis neden bıraksın’
Patlamayla alakası olmadığını iddia eden Gönder, şunları aktardı: “Ailem kayıp ilanı vermiş. Asker kaçağıyım. Olaydan önce polis otele geldi, askerlik yoklaması imzalatıp gitti. Ben bombacı olsam polis neden bıraksın” diye belirtti. Daha sonra Gönder, susma hakkını kullanmak istediğini beyan etti. Sanık Mustafa Kılınç ise savunmasında olayla alakası olmadığını ileri sürdü. IŞİD çetelerine Dîlok’ta (Antep) ev kiraladığı, İlhami Balı ve Orhan Gönder ile görüştüğü belirtilen sanık İsmail Korkmaz ise, 6 Haziran’da Orhan Güler ile görüştüğünü kabul etti. Korkmaz, İlhami Balı’yı “Ebubekir” ismi ile tanıdığını ifade etti. Sanık Burhan Gök ise, Orhan Gönder’i tanımadığını iddia etti.
‘Polisler Orhan’ı durdurmadı’

Müşteki avukatlarının “sanık” olarak duruşmada bulunması gerektiğini belirtikleri, bombanın patladığı çay tezgâhının sahibi olan Yiğit Süleyman Zeren ise, müşteki ve tanık sıfatıyla dinlendi. Zeren, olayla ilgili şu iddialarda bulundu: “Merkez de dükkânım var. Her mitinge gider çay satarım. Sabah civarıydı. Orhan Gönder geldi, ‘çay var mı’ dedi. Yok, dedim. Elinde iki poşet vardı. Hayır, dedim. Poşetlerin kalmasına izin vermedim. Belli bir süre yanımda kaldı. Polis araması esnasında yoktu orada. Sarımın poşetlerini okul bahçesine bıraktı. Sonra tekrar gelip koydu. Tüpü gördü, bir felakete yol açmak istedi diye düşünüyorum. Poşete hiç dokunmadım ve bakmadım. Polisler arama yaparken başlarından savıyorlardı. CHP ve AKP mitinglerinde yapıldığı kadar destekli arama yapılmadı. Arama yapıldığında bomba okul bahçesindeydi bence, sonra buraya getirdi. Ben yoktum. Ancak Orhan sabah alana girdiğinde polisler oradaydı. Polisler onu durdurmadı. Elinde poşetlerle gelmişti”
Anne ve babası dinlenecek
Verilen ikinci aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, patlamada polisin ihmalinin araştırılması için Polis Teftiş Kurulu’nun rapor hazırlamasına karar verdi. Ayrıca mahkeme, Orhan Gönder’in Amed’te kaldığı Bilgöl Otel’e giderek Gönder’e askerlik kağıdı verildiği belirtilen polislerin ifadelerine başvurulması ve mahkemeye getirilmesine, Orhan Gönder’in anne ve babasının dinlenmesine, Mustafa Zeren ve Hakan Zeren ile İbrahim Halil Sezgin’in “tanık” olarak dinlenmesine karar verdi.
Dava ertelendi
Amed’te görülmesi gereken dava güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya taşınması istenmiş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı davanın Sincan Adliyesi’ndeki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar vermişti. Ayrıca saldırıyla ilgili tutuklu bulunan bombacı Orhan Gönder’in saldırıdan önce gözaltına alındığı ve serbest bırakıldığı da ortaya çıkmıştı.
Wêngu Rêngî Hêrîdonî
Kullanıcı avatarı
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi

Dön kurdistan-tarihi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir