AKP siyasetinin sonuçları Linç girişimleri!!

sitemiz yazarları

AKP siyasetinin sonuçları Linç girişimleri!!

Mesajgönderen azad_26 » Sal Nis 12, 2011 6:58 amResim

Kürtlere karşı yüzlerce linç girişiminin yaşandığı türkiyede,kürt olmanın zorlukları ortada iken, başkatilin çıkıp pişkin bir yüzle “bu ülkede yaşayan herkes eşittir türk ne ise kürt yurttaşlarımda benim için aynıdır” demesi Kürtlere hakarettir.

90 lı yıllarda kürdistandan Türkiye petropollerine halkımız göçe zorlanırken, devlet zoruyla köyler boşaltılıp yakılıp yıkılırken ,Kürtler sürgünlerle cezalandırılıyordu.
Nihayetinde yüzbinlerce insanımız yerinden yurdundan edildi.
Onbinlerce insanımız mahmurda hapsedildi, bu durumdan sonuç alabileceklerini sandılar.
Ama baktılarki nafile,Kürtler gittikleri her yerde örgütleniyorlar, dahada örgütlü duruma geliyorlar.
2003 yılında AKP(adaletsiz katiller partisi) diye bir partiyi başa getirdiler.
Başkatil cenahını toplayıp “kendi kürdümüzü nasıl yaratabiliriz” diye istişarelere başladı.
Sonuç olarak “ örgütlü Kürtleri, yurtsever kürdistan halkını nasıl geri kürdistana haps edeceğiz” hesabını yapıp kararını alıp oygulamaya koydular.

Yüzlerce linç girişiminden hatırlayabildigimiz birkaçını sizinle paylaşalım.

AKP siyasetinin sonuçları Linç girişimleri!!

Şimdi bir göz atalım bakalım başkatil Erdoğan döneminde neler yaşanmış.


6 Nisan 2005: Trabzonda bildiri dağıtan tayadlı gençler linç edilmek istendi. .

10 Nisan 2005 : 4 tayadlı gencin tutuklanması üzerine basın açıklaması yapmak isteyen tayadlılar yine linç edilmek istendi.

12 Nisan 2005 : Sakaryada tayadlılara yapılan saldırıları protesto etmek için bildiri dağıtan bir genç yüzlerce kişi rarafından linç edilmek istendi.

21 Ağostos 2005: İzmir seferihisarda 5 kürt genci PKK’li diye yine yüzlerce kişi tarafından linç edilmek istEndi.

6 Eylül 2005 :Bursa gemlikte yapılması planlanan bir mitinge gitmekte olan Kürtlere ait konvoyun önü faşistler tarafından kesilerek otobustekilerin diri diri yakılmak istendiği olaylarda bir çoğu ağır olmak üzere yüzlerce kişi yaralandı.

10 Ekim 2005:Kayseride 15 ESP üyesi basın açıklaması yapmak isterken, yüzlerce faşist tarafından linç edilmek istendi.

2 Kasım 2005: Rizede tayad üyelerine saldırıldı.

12 Aralık 2005: Samsunda bildiri dağıtan THF(temel haklar federasyonu)üyesi dört genç linç edilmek istendi.

31 Aralık yine linç girişimi, Artvinde bildiri dağıtan iki tayadlı genç feci şekilde dövüldü.

25 Şubat 2006: İzmit’te faşistler bayrağı tekmelediğini iddia ettikleri bir genci linç etmek istediler.

31 Mart 2006: Sakarya ünv.sinden 9 öğrenci çark cad.sinde mahir çayan ile ilgili afiş asmak isterken 2 bin kişinin saldırısına oğradı.

8 Nisan 2006: Erzincanda oturma eylemi yapanlar linç edilmek istendi.

8 Nisan 2006: Ispartada bildiri dağıtan gençlere PKK’li oldukları iddiasıyla linç girişiminde bulunuldu.

12 Mayıs 2006: Mersinde bildiri dağıtan tayadlılara faşistler saldırdı.

21 Mayıs 2006: İzmir kemalpaşada faşistler Kürtlere saldırdı,saldırı sırasında ülkü ocakları
2.başkanı öldü bunun üzerine Kürtlere yönelik topyekün linç girişimleri başlatıldı.yaklaşık 100 kürt ilçeyi terk etmek zorunda kaldı.

20 Temmuz 2006: Kırklareli kıyıköyde THF. Üyelerine polis saldırısı sonrasında faşistlerin polis işbirliği ile linç girişimi gerçekleşti.

22 Ağostos 2006: Tokat’ta sınav için gelen bir kürt genci PKK lehine sloğan attığı gerekçesi ile feci şekilde dövüldü.

29 Ağostos 2006: Konyanın bozkır ilçesinde kürt inşaat işçilerine yönelik linç girişimi başlatıldı bir işçi linç olmaktan son anda kurtuldu,kürt işçilerin tümü ilçeden kovuldu.

30 Ağostos 2006: İstanbulda 30 ağostos kutlamalarında 4 genç İsrail askeri olmayacağız pankartını açtı.bunun üzerine polis “bunlar vatan hainidir” diyerek gençleri hedef göstererek linç girişimini başlattı.

7 Eylül 2006: Sakarya akyazıda faşistler Kürdistanlı fındık işçilerine “siz PKK’lisiniz diyerek linç etmek istediler bu olaydada 4 kürt göz altına alındı

5 Haziran 2007: Sakarya Ahmet kaya tişörtü giydikleri ve özgür politika gazetesi okudukları için iki kürt işçisi 500 kişi tarafından linç edilmek istendi.

26 Kasım 2007: Adapazarında 20 kürdistanlı gözaltına alındı sağlık kontrolu için sağlık ocağına götürülen Kürdistanlılar saldırılara maruz kaldı.

30 Aralık 2007: Sakarya polisin PKK sempatizanı diye gözaltına aldığı 20 kişi muayene için götürüldükleri erenler sağlık ocağı önünde linç edilmek istendi.

8 Ocak 2008: Afyon Kocatepe ünv.de okuyan 2 Kürdistanlı öğrenciyi kaçırarak bir eve haps ederek 5 saat boyunca akıl almaz işkenceler oyguladı. Falaka,askı,kırbaç hertürlü işkenceden geçirilen örgenciler boş bir araziye bırakıldılar.

27 Nisan 2008: Barış ve kardeşlik şöleni düzenleyen DTP’lilere faşistler saldırdı bu olayda 65 yaşındaki Ebubekir KALKAN adında bir kürt yaşamını yitirdi.

15 Haziran 2008: Kocaeli Gebzede 12 kürt işçiye linç girişiminde bulunuldu.

3 Eylül 2008: Mersin Tepeköy beldesinde şeftali toplamaya giden çoğu kadın 150 kürt işçisi belde sakinlerinin saldırısına oğradı .

1 Ekim 2008: Balıkkesir Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesinde gençlerin sözlü sataşmasıyla başlayan ve 2 kişinin ölümü ile sonuçlanan kavganın ardından beldede yaşayan Kürdistanlıra ait bir ev yakılarak bir çok ev taşlanarak, işyerleri talan edildi,arabaları yakıldı.

9 Ekim 2008: Muğla Fethiye karaçulha beldesinde gençler arasında çıkan kavga yine Kürtlere yönelil topyekün linç girişimi başlatıldı. Kürtlerin yaşadığı cum. Mah. Faşistler tarafından saldırılar düzenlendi.

6 Kasım 2008: Adana hadırlı mahallesinde gençler arasında bir motosiklet davası anlaşmazlığında çıkan kavgada 1 kişi öldü bu olay tüm faşitleri ayağa kaldırarak mahallede türk bayrakları sallayarak PKK aleyhine sloğan atarak, göz altına alınan zanlıyıda linç etmek istediler.

Mayıs 2009: Sakarya Akyazı ilçesinde günlercegünlerce devam eden gerginliggin ardından 19 mayıs günü akşam saatlerinde fındık işçilerine yönelik saldırılar oldu bu saldırılarda 1 kürt yaşamını yitirdi 2 kürt ise ağır yaralandı

15 Ekim 2009: Sakarya Arifiye ilçesinde bindigi şehir içi dolmuşta Kürtçe konuşan halis çelik isimli kürt genci, araçtaki faşistler tarafından “burası Türkiye Türkçe konuş” denilerek linç edilmek istendi. halis 15 gün iş göremez raporu aldı.

25 Ekim 2009: Konya DTP il binasını saran 150 kişilik faşist bir gurup tarafında binanın cam ve kapılarını kırdılar.

26 Ekim 2009: Edirne İpsala karpuzlu beldesinde Ümit Baran ve 2 kardeşi cep telefonunda Kürtçe melodi çaldıkları bahanesi ile linç edilmek istendiler

13 Kasım 2009: Tekirdağ Hayrabolu ilçesinde Kürtçe konuştukları gerekçesi ile bir gurup kürt işçi linç girişimine maruz kaldılar 2’si agır olmak üzere 6 kişi yaralandı, can güvenliği olmayan işçiler ilçeyi terk ettiler.

17 Kasım 2009: Afyon Kocatepe ünv.de bir gurup faşist fen edb. Fak. Coğr. Böl. Okuyan Ali Canan kürt olduğu gerekçesi ile feci şekilde dövüldü.

24 Kasım 2009: İzmir DTP konvoyuna olusalcı faşist ve ülkücülerin saldırısı sonucu 20 kişi yaralandı.

26 Kasım 2009: Çanakkale Bayramiç ilçesinde yaklaşık 2500 kişi toplanıp orada yaşayan Kürtlere yönelik linç girişiminde bulundular toplanan faşistler Kürtlerin ilçeyi terk etmesini istediler..

“ Siyasi soykırım” konulu yazımızıda ileriki günlerde sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Selamlar saygılar..

azad_26
 
Mesajlar: 128
Kayıt: Cmt Şub 07, 2009 10:11 am

Dön yazarlar bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

cron